İçeriğe geç

EFELER’İN EDEBİYAT ŞÖLENİ

Ülke genelinden 90 yayınevi ve farklı alanlardan 100 yazarın katılımıyla 10 gün süren edebiyat yolcuğu, Pınarbaşı Mesire Alanı’nda başladı. Fuarın açılış gününde Başkan Atay’a Türk edebiyatında iz bırakan yazarlar Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Ahmet Telli ve Özlem Şahin’in yanı sıra siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Efeler Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda kitapsever katıldı.Efeleri edebiyatın zengin dünyasıyla buluşturacak fuarın açılışının ardından usta yazarlar Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Özlem Şahin ve Mustafa Ünver okurlarıyla imza stantlarında bir araya geldi. Festival havasında geçen ilk günün son programında ise şair Ahmet Telli, şiir dinletisi gerçekleştirdi. 60 yıl önce kaleme aldığı ilk dizelerinden bu yana edebiyat dünyasına damga vurmuş usta şair Ahmet Telli, eşsiz eserlerini seslendirerek fuara katılanlara masalsı bir deneyim yaşattı.

Fuarın 2’nci günü saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00 ile 18.00 arası 5 saat süren imza dağıtımında; Ahmet Telli, Mustafa Balbay, Ceyhun İrgil, Mine Kırıkkanat, Özlem Şahin gibi isimlerinde bulunduğu birbirinden değerli 14 yazar, okurlarıyla buluştu eserlerini imzaladı ve fotoğraf çekilerek günün hatırasını ölümsüzleştirdi. Fuarın 2’nci gün etkinlikleri siyasetçi, gazeteci ve yazar Mustafa Balbay’ın “Cumhuriyet: Yüzyıllık Destan” adını verdiği söyleşisi ile devam etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın her yerinde kabul görmüş entelektüel bir lider olduğunu vurgulayan Balbay, “Mustafa Kemal’in farklı yönlerini konu edinen her yıl ortalama 20 adet kitap yayınlanıyor. Atatürk, 20. yüzyıldan 21. yüzyıla kendisini taşıyabilmiş bir lider. 80 farklı ülke dolaştım. Türkiye’den geldiğimi söyleyince karşıma 2 isim çıkıyor. İlki Mustafa Kemal Atatürk diğeri de Nazım Hikmet. Atatürk, dünyanın her yerinde kabul görmüş entelektüel bir lider. Atatürk en az savaşlar kadar barışlar kahramanı. Bu yönünü de yeni kuşaklarla paylaşmak gerekiyor. Cumhuriyeti 100 yılında milletle birlikte tekrar ayağa kaldıracağız ” ifadelerini kullandı.Söyleşiler kapsamında sahneye çıkan bir diğer isim gazeteci ve yazar Mine Kırıkkanat oldu. “Türkiye’nin Geleceği” adındaki söyleşide konuşan Kırıkkanat, kendi romanı olan Destina’nın Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu halin distopik yansıması olduğunu söyledi. Kitap okumanın toplumlar için önemine değinen Kırıkkanat, “Kitap okuma oranımız azaldığı ölçüde bizim de öngörümüz ve vizyonumuz azalıyor. Bunun sonunda çeşitli felaketler meydana gelir. Depremler, seller, savaşlar buna dâhildir” dedi. 

Üçüncü gün, saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-18.00 arası 5 saat süren imza dağıtımında; Haydar Ergülen, Metin Uca, Suat Suna, Ceyhun İrgil, Ahmet Telli ve Özlem Şahin gibi isimlerin de aralarında yer aldığı 19 yazar, okurlarına imza dağıttı ve fotoğraf çekildi.

ERGÜLEN: “ŞİİR İNSANIN İÇİNDEDİR”

Türk şiirinin önemli temsilcileri arasında yer alan Haydar Ergülen, okurlarıyla saat 14.00’te düzenlenen “Şiirle Düşünmek” isimli söyleşide buluştu.  Şiirin insan doğasıyla olan uyumundan bahseden Ergülen, “Roman ve öyküler insana daha uzaktır. Şiir, insan ile iç içedir. Şiir, diğer türlere göre daha az okunur fakat en az onlar kadar hatta daha fazla insanın özündedir. Sadece yazan değil okuyan da şairdir. Benim şiirlerim okuyanlarındır” dedi.

İRGİL: “ATATÜRK LİYAKATI ÖN PLANDA TUTAN BARIŞÇIL BİR LİDERDİ”

Günün 2’nci söyleşisinde konuşmacı koltuğunda yer alan doktor, siyasetçi ve yazar Ceyhun İrgil, sözlerine Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a teşekkür ederek başladı. İrgil, “Kitaplarla yazarın buluşması çok önemli. Bu konuda en çok çaba gösteren kurumlardan biri Efeler Belediyesi. Bu yüzden Başkan Atay ve ekibine teşekkür ederim” dedi. İrgil daha sonra, “Babalar ve Çocuklar- Genç Cumhuriyet’in Vicdan Serüveni” isimli kitabının konusunu anlattı. İrgil, Milli Mücadele Dönemi’ne karşı tavır sergileyen isimlerin yaşamlarından kesitler sundu ve bu kişilerin daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle affedildiğini söyledi. İrgil, “Milli Mücadele’ye karşı olanların ailesinden olanlar ilerleyen yıllarda çok önemli görevlere getirildi. Kimseye, senin ailen bu ülkeye düşmanlık etti denmeden sadece liyakat ön planda tutuldu. Mustafa Kemal çok barışçıl bir liderdi” diye konuştu.

SUNA: “BU KADAR UZUN SÜREN KİTAP FUARI SEVİNDİRİCİ”

Sanatçı Suat Suna ise 16.00’da düzenlediği “Müzik ve Edebiyat” isimli söyleşide fuar konukları ile buluştu. 10 gün boyunca sürecek olan fuarın uzunluğuna dikkat çeken Suna, “Ülke genelinde kitap fuarlarına katılıyoruz. Bu kadar uzun süren kitap fuarına tanıklık etmedim. Edebiyata verdiği kıymet nedeniyle Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ı kutlarım. Sonraki döneminde de bu güzel organizasyonları devam ettirmesini diliyorum.” Müzik ve yazarlık serüveninden bahseden Suna, “Kitap yazmak için önce okumak gerek. Okuduklarımızı da özümsemeliyiz. Hangi konuda yazılacağına karar verilmeli ve bilgi ve donanım duygularla birleştirilmeli” dedi. Yazarlığa nasıl başladığını da ziyaretçilere anlatan Suna, “Ortaokulda şiirler yazıyordum. Bu durum öğretmenlerimin de dikkatini çekiyordu. Daha sonra onların tavsiyesi ile liseler arası şarkı sözleri yazma yarışmalarına katıldım” ifadelerini kullandı. ‘İhanet’ ismini verdiği yeni romanı hakkında da açıklamalarda bulunan Suna, “Maceralı bir roman. Oldukça sürükleyici. Kendim de bu tarz romanları okumayı seviyorum. Her sayfada bir sonraki sayfaya merak uyandırmalı romanlar. İhanet de böyle bir roman. Okumanızı tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

UCA: “12 KİTAP KAFE MUHTEŞEM BİR ŞEY”

“Metin Uca ile Atatürk’ün izinde, Geçmişten Geleceğe” isimli söyleşide Efeler halkı ile bir araya gelen gazeteci-yazar ve sunucu Metin Uca, Kitap Kafelere övgüde bulundu. Uca, “300 bin nüfuslu bir ilçede 12 Kitap Kafe var. Bu muhteşem bir şey. Kitap okumanın insanlara çok önemli yeni bakış açıları kazandırdığı kanısındayım” dedi. Kitapların insanlara hayaller aşıladığını belirten Uca, “Benim hayatımı sinema ya da televizyon değil kitaplar yönlendirdi. Teknoloji gelişmiş olsa dahi kitabın yerini hiçbir şey tutmuyor. Görüyorsunuz yapay zekâ robotları, kendisine sorulan sorulara ne kadar komik cevaplar veriyor. Tabii ki teknoloji geliştikçe bu cevaplar düzelecek fakat kitabın yerini yine de alamayacak. Ben dijitalleşme konusunda basılı kitaptan yanayım. Kitabı sayfasına dokunarak ve kokusunu içime çekerek okumaktan yanayım” diye konuştu. Uca, “Okuyan, risk alan, parçaları birleştiren ve zarafeti koruyan insanlar geleceği inşa ediyor. Bunlardan biri Mustafa Kemal Atatürk’tü. Cephaneye giden sandıkların içinde silahlarla birlikte Çalıkuşu romanı da vardı” sözleriyle okumanın öneminden söz etti.

Pınarbaşı Mesire Alanı’nın eşsiz doğasında kitapların kılavuzluğuyla devam eden yolculuğun 4. günü saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-17.00 arası; yazarlar Aslıhan Tüylüoğlu, Hidayet Karakuş, Talat Avcı, Yücel İnegöllü, Serkan Fırtına, Zehra Ünüvar ve Mustafa Ünver, okurlarına imza dağıttı ve fotoğraf çektirdi.Büşra Elmaskaya’nın moderatörlüğünü yaptığı “Oyun Yazarlığı Sahneleme ve Tiyatronun Ekonomi Politiği” isimli söyleşinin konuşmacı koltuklarında Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu ve İzmir Bakırçay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sacit Hadi Akdede yer aldı.

Edebiyat şöleninin 5’inci gününde birbirinden usta isimler okurlarına imza dağıttı ve ilçe sakinleriyle söyleşilerde buluştu.

Pınarbaşı Mesire Alanı’nın eşsiz doğasında kitapların ayrıcalıklı dünyasına yapılan yolculuğun 5.günü saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-18.00 saatleri arasında; yazarlar Aslıhan Tüylüoğlu, Talat Avcı, Gülhan Taşkın İkiz ve Mustafa Ünver okurlarına imza dağıttı ve hayranlarıyla fotoğraf çektirerek anın hatırasını ölümsüzleştirdi.

Pınarbaşı Mesire Alanı’nda etkinlikler, moderatörlüğünü Gülhan Taşkın İkiz’in yaptığı ve konuşmacı koltuğunda yazar Zehra Ünüvar’ın yer aldığı “Çocuk Edebiyatında Hassasiyet” isimli söyleşi ile devam etti.

Pınarbaşı Mesire Alanı’nın eşsiz doğasında kitapların ayrıcalıklı dünyasına yapılan yolculuğun 6’ncı günü saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-19.00 saatleri arasında; yazarlar Aslıhan Tüylüoğlu, Mehmet Emin Acun, Erhan Merdanoğulları, Mesut Kara, Şahin Yıldırım, Mustafa Ünver, Cihan Atakul, Ahmet Mahmut Keleşoğlu ve Prof. Dr. Kemal Kocabaş,  okurlarına imza dağıttı ve fotoğraf çektirerek anın hatırasını ölümsüzleştirdi.Pınarbaşı Mesire Alanı’nda etkinlikler, eğitimci, şair ve yazar Tahsin Şimşek’in “Aydın’da Mitoloji ve Sanat” isimli söyleşisi ile devam etti.Mitolojinin temel işlevinin coğrafya ile insanı buluşturmak olduğunu, insanlık tarihi boyunca farklı coğrafyalarda benzer hikayelerin farklı kültürel motiflerle işlendiğini, mitolojinin henüz dinselleşme olgusunun ortaya çıkmadan yaşanan bir dünyayı anlattığını ve bu dünyanın doğal bir dünya olduğunu söyleyen Şimşek, “Batı’da hemen hemen tüm eğitim kurumlarında mitoloji eğitimi verilir. Çocuklar, gençler ön yargılardan arınsın, doğaya dönsün, eşitliğe özlem duysun, neyin doğa neyin yapay olduğunu anlasınlar diye.” İfadelerini kullandı.

Pınarbaşı Mesire Alanı’nın eşsiz doğasında kitapların ayrıcalıklı dünyasına yapılan yolculuğun 7’nci günü saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-19.00 saatleri arasında; Aydoğan Yavaşlı, Mehmet Emin Acun, Ayşe Sözeri, Tuğrul Keskin, Zehra Ünüvar ve Gülhan Taşkın İkiz ve Esra Sağlık okurlarına imza dağıttı ve fotoğraf çektirdi.Esra Sağlık ve yazar Mustafa Ünver saat 16.00’da “Güzün Şiiri Mi, Şiirin Güzü Mü?” adlı söyleşide konuştu. Şiirin tüm yönleriyle masaya yatırıldığı söyleşide; Esra Sağlık, “Bence şiir bir müdahaledir. Yazar müdahale edeceği bir şey seçer ve kendisi için bir müdahale alanı açar. Estetik bir müdahaledir bu, şiirin estetik müdahalesidir. Ters giden şeylere müdahale edebilir. İtirazdır, itiraz edebilir. Bunu sözcükleriyle, imgeleriyle yapar. Şiirin toplumu değiştirme refleksi bu müdahaleden başlar. İnsanın iç dünyasına doğru müdahaleleri yapan şiir, toplumu da işte o noktada dönüştürmeye başlar” sözleriyle şiirin ne için yazıldığını kendi penceresinden anlattı. Sağlık’ın sözleri üzerine yazdığı şiirlerde işlediği konuları anlatarak söze başlayan Ünver ise, “Ben şiirimi kendime açtığım alan içinde sokağın diliyle, içimin diliyle, zaman zaman da aşkın diliyle gördüğümü anlatmaya çaba sarf ettim. Bizim itirazlarımız var. Yaşam biçimlerimize, eğitim sistemimize yapılan müdahalelere karşı şiirle müdahalelerimiz var, gönlümüze konan kuşlarla birlikte aşka müdahalemiz var. Şiirin estetik anlayışıyla bir müdahalemiz var” diye konuştu ve söyleşinin devamında şiirlerinden dizeleri izleyicilerle paylaştı.

8’inci günü saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-19.00 saatleri arasında; Aydoğan Yavaşlı, Tuğrul Keskin, Ercan Karakaş, Özgür Özgülgün, Talat Avcı, Şahin Yıldırım ve Mustafa Ünver okurlarına imza dağıttı ve fotoğraf çektirdi.Saat 15.00’te tiyatro oyuncusu ve yazar Özgür Özgülgün, “Özgür Abi’yle Tarihe Yolculuk” isimli söyleşide Efelerli öğrencilerle geldi. Özgülgün, Aydın’a gelmiş olmanın kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi. Saat 16.00’da şair, tiyatro oyuncusu, gazeteci ve yazar Sunay Akın, sahne aldı. “Yüz Yüze” adlı söyleşisini Efelerli kitapseverlere sunan Akın, kitapların duruşuyla bile insanları aydınlattığını, içindekiler kadar kapağıyla dahi bilgi düşmanlarını korkuttuğunu söyledi.Saat 17.00’de Arama ve Kurtarma Derneği (AKUT) kurucusu ve yazar Nasuh Mahruki, “Türkiye Depremlere Neden Hazırlanamıyor? Nasıl Hazırlanabilir?” söyleşisinde konuştu.Günün son etkinliği saat 18.00’de düzenlendi. Zehra Ünüvar’ın moderatörlüğünü yaptığı Ahmet Zeki Muslu’nun konuşmacı koltuğunda oturduğu, “Ahmet Zeki Muslu Romanlarında Tarihsel İzlek” isimli söyleşide Aydın tarihini, kültürünü, yaşantısını kitaplarında okuyuculara aktaran Muslu, eserlerini izleyicilere tanıttı ve oluşma sürecini anlattı.

9’uncu günü saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-20.00 saatleri arasında yazarlar;  Olcay Taşlı, Etem Oruç, Nilgün Ilgaz, Sedef Kabaş, Özgür Özgülgün, Metehan Gözütok, Serkan Fırtına, Saygı Öztürk, Esra Sağlık, Ahmet Zeki Muslu, Mustafa Ünver ve Yücel İnegöllü okurlarına imza dağıttı ve fotoğraf çektirdi.Efeler Belediyesi Kent Orkestrası da gün boyu seslendirdiği şarkılarla, fuar ziyaretçilerine müzik ziyafeti yaşattı.Saat 13.00’te şair Tuğrul Keskin, “Tuğrul Keskin’le Şiir ve Hayat Üzerine” isimli söyleşide konuştu.Saat 14.00’te Türk edebiyatına damga vurmuş usta şair Ataol Behramoğlu, “Şiir, Yaşam ve Toplum Üzerine” adlı söyleşisiyle Efeler halkıyla buluştu. Behramoğlu’nun hayranı Aydınlı gazeteci Kıvanç Uğur’un şairin “Taşra Kentlerinde Akşam Kederi” adlı şiirini okumasıyla başlayan söyleşide, Behramoğlu kendi edebiyat serüvenini, şiirin toplum ve yaşamla ile olan etkileşimini bu alanlara yansımasını anlattı.Saat 15.00’te gazeteci-yazar Sinan Akyüz, “Bosna’da Savaş’ın Unutulan Çocukları” isimli söyleşiyi gerçekleştirdi.Saat 17.00’de Mavi Vatan doktrininin kurucusu Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, “Cumhuriyet’in 100. Yılında Mavi Vatan” konulu söyleşide konuştu.

10 gün süren edebiyat şöleninin son gününde birbirinden değerli yazarlar okurlarına imza dağıttı ve kent sakinleriyle söyleşilerde buluştu. Pınarbaşı Mesire Alanı’nın eşsiz doğasında kitapların ayrıcalıklı dünyasına yapılan yolculuğun finali saat 10.00’da kitap stantlarının ziyarete açılmasıyla başladı. 13.00-16.00 saatleri arasında yazarlar;  Ali Tezcan Gök, Eyüp Curun, Neslişah Çetinkaya, Tuğrul Keskin, Saygı Öztürk, Nilgün Ilgaz, Fatih Gezer, Ahmet Mahmut Keleşoğlu, Bekir Bayraktar ve Mustafa Ünver okurlarına imza dağıttı ve fotoğraf çektirdi. Efeler Belediyesi Kent Orkestrası da gün boyu seslendirdiği şarkılarla, fuar ziyaretçilerine müzik ziyafeti yaşattı.Fuarın son etkinliğinde Gazeteci-yazar Barış Terkoğlu, “Türkiye Nasıl Yeniden Ayağa Kalkar?” isimli söyleşiyi gerçekleştirdi.Türkiye’nin kötü yönetildiğini, iki büyük kampa ayrıldığını, toplumun taleplerinin dinlenmediğini, seçimlerde kamu imkân ve kaynaklarının kullanılarak vatandaşların adaletsiz bir seçim sürecine sürüklendiğini dile getiren Barış Terkoğlu, muhalefetin de halkın çağrısına cevap veremediğini söyledi.Efeler’e 10 gün boyunca edebiyatın masalsı yolcuğunu yaşatan Başkan Mehmet Fatih Atay’a söyleşiye katılan izleyiciler teşekkür etti. Vatandaşlar fuarın sonraki yıllarda da düzenlenerek bir gelenek haline getirilmesini talep etti.

andybeckwithizmir escortdiyarbetdiyarbetganobetbetmarlosweet bonanzaegt oynademo slot oyunlarıOnwin Girişhttps://wikipriaka.com/https://dcwoolsey.com/Betandreasporn game sitesescort konyaizmir escortOnwin Güncel Siteknottyknots.comcasinofethiye escortkayseri escortankara escortescort ankaraerotik hikayelerdeneme bonusu veren bahis sitelerithecomicbible.comExtrabet girişUltrabet GirişPiabellacasino Girişdeneme bonusu veren sitelerhttps://suavedentists.com/gate of olympussahabetgates of olympus oynamarsbahisbetkolikBetvole GirişDeneme bonusu veren sitelerümraniye escortPendik escortAtaşehir escortKurtköy Escortankara escortKadıköy EscortKartal EscortBostancı EscortManavgat escortgaziantep escortgaziantep escortCanlı Bahis Siteleritaraftarium24https://www.newstrendline.com/Gobahis GirişBeylikdüzü EscortBahçeşehir EscortPendik Escorthttps://turcep.orghttps://devyapi-is.org/bodrum escortfethiye escorthttps://cesmekanaryaotel.com/https://1xbet-uni.net/https://maviyildiz.org/Tipobet Girişkonya escorteskişehir escortkonya travestiAdana escortAdana escortdeneme bonusuhttps://www.sohbetnumaralari.orgmarmaris eskortwww.asktesti.netdeneme bonusu veren sitelerhttps://betrupi.co/istanbul escortiqos tereadeneme bonusuhttps://seolisans.com/